ÇANAKKALE ÇEVRESİ

 
ASSOS ANTİK KENTİ

Çanakkale'nin en önemli ziyaret alanlarından Truva Antik kentin'de, Çanakkale'den 30 dakikalık yolculuğun ardından ulaşılıyor. Ziyaretçilerin, kendi başına gezip anlayabilecekleri bir ören yeri olmadığı belirtilen Truva, mutlaka uzman bir rehber eşliğinde gezilmeli. Çanakkale'de birçok seyahat acentası buraya turlar düzenliyor.

devamı »
 
ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ

Çanakkale savaşlarının merkezi olan, insanoğlunun tüylerini ürperten, tarifsiz bir duygu yoğunluğunun içine sürükleyen ve bu vatanın evladı her kişinin o havayı soluyarak öğrenmesi gereken bir destanın yazıldığı Gelibolu yarımadası tarihi milli parkında kalan anıt ve şehitlikler...
Çanakkale'ye gelindiğinde belkide ilk ziyaret edilmesi gereken mekan.

devamı »
     
ÇANAKKALE DENİZ MÜZESİ

1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıla, Çanakkale Savaşlarında'da kullanılan, Çanakkale Deniz Zaferi'nin kahramanlarıdan Nusrat Mayın Gemisi'nin orijinal boyutlarındaki maketi ve Çanakkale Savaşları'nda kullanılan çeşitli silahların bulunduğu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

devamı »
 
AYNALI ÇARŞI
devamı »
     
MERKEZ

Muhteşem Çanakkale Boğazı manzarasıyla Truva filminde kullanılan tahta atın ve antik Truva şehrinin bulunduğu Çanakkale kordon boyunuda içeren merkez, şehrin kalbi.

devamı »
 
SAAT KULESİ

İtalyan Başkonsolosu, Emilio Vitalis tarafından 1890'lı yıllarda  yaptırılan bu görkemli saat kulesini görmekte fayda var.

devamı »
     
ARKEOLOJİ MÜZESİ

Çanakkale yöresinde büyük özverilerle devam edilen kazılar sonucu çıkartılan, çoğunlukla Truva (Troya, Troia), Assos ve Parion bölgesinde bulunan antik şehirlere ait bulgular ile Polyksena Lihiti gibi pek çok önemli eserin serrgilendiği arkeoloji müzesi sizleri geçmiş zamanlara götürebilir.

devamı »
 
TRUVA ANTİK KENTİ

1988 yılından beri dünya miras listesinde olan bu antik şehir 1996 yılından beri ise milli park statüsündedir.

devamı »
     
BOZCAADA

Adaya yaklaşırken ilk dikkati çeken bir Venedik kalesidir.Hemen sonra, mesire yerinde sıralanan restaurantlar, kafeler ve güneşte parlayan beyaz evler dikkati çeker. Ada etrafında gezinti yaparken, çok sayıda bağ ve şarap mahzenleri görür, adada lezzetli ve çeşitli şarapları tatma imkanı bılabilirsiniz.
Ayazma, Poyraz ve İğrelik'te güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz birbirinden güzel kumsallar bulunmaktadır.

 

devamı »
 
GÖKÇEADA

Bu ada en geniş Türk adasıdır. Kıyısı, koylarıyla girintili çıkıntılı, tepeleri ise beyaza boyalı evlerle çam yeşiline ve zeytin ağaçlarına kontrast yaratmaktadır. Kabatepe ve Çanakkale arasında düzenli feribot seferleri vardır. Ağustos ayında renkli yerel etkinlikler düzenlenir. Ada etradında kutsal çeşmeler ve manastırlar bulunmaktadır.

devamı »
     
KAZDAĞLARI

Doğaseverlerin ilgisini en çok çeken yerlerden birisi olan Kaz Dağları'nın bir bölümü Çanakkale sınırlarının içinde yer alıyor.

devamı »