ÇANAKKALE ÇEVRESİ / ASSOS ANTİK KENTİ

Çanakkale'nin en önemli ziyaret alanlarından Truva Antik kentin'de, Çanakkale'den 30 dakikalık yolculuğun ardından ulaşılıyor. Ziyaretçilerin, kendi başına gezip anlayabilecekleri bir ören yeri olmadığı belirtilen Truva, mutlaka uzman bir rehber eşliğinde gezilmeli. Çanakkale'de birçok seyahat acentası buraya turlar düzenliyor.

Çanakkale'ye 90 km mesafedeki Assos Antik Kenti ise Aristo'nun ilk felsefe okulunu kurduğu yer olarak biliniyor. İskelesi eskiantrepolardan restore edilmiş butik otelleri ve balık lokantaları ile Assos, gezilip görülecek önemli bölgeler arasında. Antik kent gezintisinden sonra limana gitmek isteyenler, kısa ama dik bir yokuştan inerek ulaşıyor.

Assos'tan 2 klometre doğuya gidildiğinde ziyaretçilerin karşısına Kadırga Koyu çıkıyor. Koy Osmanlı zamanında donanmanın kadırgalarının bu koya çekilmesinden dolayı bu adı almış. Yörede ilk "Mavi Bayrak" almış plajda burada bulunuyor.

Gökçeada ve Bozcaada da Çanakkle ziyaretçilerinin yoğun ilgisini görüyor. Bozcaada'ya, Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Geyikli Beldesinden, Gökçeada'ya ise Çanakkale'den veya Gelibolu yarımadasında bulunan Kabatepe İskelesi'nden kalkan araba vapuru ve feribotla ulaşım sağlanıyor.